Pałac w Sieniawie

Atrakcje w okolicach Sieniawy

Planując pobyt w Sieniawie warto zarezerwować dodatkowy dzień lub dwa na zwiedzanie okolicznych miast na Podkarpaciu – województwo stale przyciągające chmary turystów zachwycających się malowniczymi Bieszczadami i ciekawych tajemnic i historii lokalnych wiosek i miasteczek. Niewielkie odległości między miastami i dobre połączenia kolejowe lub autobusowe pozwolą Ci w prosty sposób urozmaicić urlop w Sieniawie. Które podkarpackie miasta idealnie sprawdzą się na jednodniową wycieczkę?

LEŻAJSK – BAZYLIKA ZWIASTOWANIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY

Zwiedzając Leżajsk, warto odwiedzić Bazylikę Zwiastowanie Najświętszej Maryi Panny – w 2005 roku świątynia została wpisana w rejestr pomników historii. Manierystyczno-barokowy budynek wzniesiony w latach 1618-1628 uważany jest za jeden z najcenniejszych zabytków architektury sakralnej na Podkarpaciu i budząc zainteresowanie pielgrzymów z różnych części Polski, przyciąga rocznie ponad 250 tysięcy osób.

Bazylika przez dziesięciolecia była doskonalona o bogato dekorowany, unikalny wystrój – jej wnętrza zdobią słynne stalle i organy, które uznaje się za jedne z najsłynniejszych w Polsce, czy całej Europie. Odwiedzając kościół warto wejść za ołtarz, aby obejrzeć kolekcję znajdujących się tam obrazów – jednym z nich jest wizerunek Matki Boskiej, który powstał przed 1590 rokiem.

W podziemiach klasztoru znajduje się Muzeum Prowincji oo. Bernardynów – zwiedzającym udostępniono rzeźby i obrazy o tematyce religijnej, zabytkowe wyposażenie świątyń, bezcenne manuskrypty i stare księgi z klasztornej biblioteki. Niektórych podróżników może zaciekawić fakt, że muzeum corocznie organizuje festiwal muzyki organowej.

ŁAŃCUT – ZAMEK W ŁAŃCUCIE

Główną atrakcją Łańcuta jest wzniesiony w 1629-1642 roku na zlecenie Stanisława Lubomirskiego zamek – pierwotnie była to fortyfikowana rezydencja z wieżami obronnymi w każdym narożniku. Fortecę przebudowano, gdy w XVIII wieku przeszła na własność rodu Czartoryskich – Izabella Czartoryska nadała zamkowi pałacowy wygląd,  przekształcając go w jedną z najokazalszych rezydencji magnackich, zaprojektowaną zgodnie z ówcześnie panującym stylem.

Zwiedzający mogą podziwiać świetnie zachowane wnętrza i wyposażenie z okresu świetności pałacu – najstarsze zachowane pomieszczenia to Sala pod Zodiakiem, Sala pod Stropem oraz Wielka Sień – pochodzą one z XVII wieku. Większość z wnętrz zdobią dzieła sztuki ze zbiorów łańcuckich i wypożyczone z innych muzeów. Prócz znakomitych malowideł, odwiedzających zachwyci ogromna kolekcja antycznych mebli, porcelany, ksiąg, tkanin i instrumentów muzycznych.

Zamek w Łańcucie uważa się za jedną z najlepiej zachowanych, najokazalszą rezydencję magnacką w Europie. Turystom udostępniono wstęp do sal zamkowych, stajni oraz wozowni, która szczyci się jedną z najbogatszych kolekcji pojazdów konnych w Polsce.

Zamek w Łańcucie
Na zdjęciu: zamek w Łańcucie

BOLESTRASZYCE – OGRÓD DENDROLOGICZNY

Wycieczka do Bolestraszyc to świetny pomysł dla miłośników przyrody i turystów tęskniących za kontaktem z naturą. Znajdujący się 7km od Przemyśla ogród botaniczny założono w 1975 roku. Pierwotnie arboretum obejmowało duży park, dwór oraz znajdującą się na jego terenie dawną Twierdzę Przemyśl.

Arboretum jest cennym zabytkiem przyrody – wśród wiekowych drzew, pochodzących z ogrodów zamkowych zasadzono popularne na polskich ziemiach drzewa, gatunki obcego pochodzenia, rośliny zagrożone wyginięciem, chronione i te występujące w przyrodzie niezwykle rzadko. Dzięki tak imponującej kolekcji roślin, Centrum Edukacji Dziedzictwa Kulturowo-Przyrodniczego prowadzi na terenie ogrodu działalność edukacyjną.

Odwiedzając ogród, warto zapoznać się ze stałą wystawą Muzeum Przyrodniczego „Chrońmy ptaki”.

PRZEMYŚL – MIASTO PEŁNE HISTORII

Przemyśl jest jednym z najpiękniejszych miast kresów wschodnich. Niezwykła architektura, bogata historia i ogromna ilość zabytków sprawiają, że miasto warto odwiedzić na dłużej niż jeden dzień. Dzieje tego miasteczka sięgają X wieku, a w średniowieczu Przemyśl był przedmiotem ciągłych walk między Polską, Rusią i Węgrami.

Spacerując po ulicach Przemyśla, na pewno dostrzeżesz ciekawą architekturę sakralną i wszechobecne bogactwo kulturowe. Za najciekawsze zabytki w Przemyślu uważa się Katedrę Przemyską, Kościół św. Teresy, Wieżę zegarową (w którym znajduje się Muzeum dzwonów i fajek), Synagogę Zasańską, Kościół św. Marii Magdaleny i pałac Lubomirskich. Zwiedzając miasto, warto również zatrzymać się w Zamku Kazimierzowskim – to gotycka budowla z czasów Kazimierza Wielkiego.

Przemyśl
Na zdjęciu: Przemyśl z lotu ptaka