Pałac w Sieniawie

Restauracja „Oficyna Dworska” – tradycyjne, sieniawskie przysmaki.

Podczas wizyty w Pałacu Sieniawa warto zapoznać się z ofertą lokalnej restauracji, która znajduje się w budynku Oficyny Dworskiej. Podzielona na dwie części – dolną Winiarnię i górną Salę Fontainebleau, służy za miejsce nie tylko balów i wytwornych bankietów, ale też obiadów i śniadań dla hotelowych gości. W eleganckich wnętrzach można skosztować wyśmienitych specjałów sieniawskiej kuchni, które przygotowywane są zgodnie z tradycyjnymi, staropolskimi recepturami. To świetna okazja, aby rozpieścić podniebienie i delektować się polskimi rarytasami w przystępnej cenie.

Proste, aczkolwiek starannie opracowane menu, zawiera smakowite przystawki, rozgrzewające zupy i sycące dania główne, w dużej mierze oparte na dziczyźnie, wieprzowinie, wołowinie, drobiu czy rybach – wegetarianie nie muszą się jednak martwić - niektóre z potraw nie zawierają mięsa. Restauracja pomyślała również o rodzinach podróżujących z dziećmi, szykując dla nich oddzielną ofertę z przysmakami, które uwielbiają najmłodsi. Po obfitym posiłku wisienką na torcie są przepyszne desery.

W Sali Fontainebleau o godzinach porannych serwowane są śniadania dla osób nocujących w hotelu – gościom zaoferowany jest obfity stół szwedzki z prostymi, smacznymi produktami. Możliwe jest również zamówienie ciepłego posiłku.

Budynek, w którym mieście się restauracja został odrestaurowany pod koniec lat 90. W przeszłości podobnie jak Pałac Główny, uległ on dużym zniszczeniem w okresie dwóch wojen oraz PRL. Dziś, przywrócony do swojej świetności z XIX-wieku, pozwala gościom przenieść się w czasie i zasmakować luksusu w eleganckich wnętrzach za przystępną cenę.

Co ciekawe w okresie II wojny światowej, w Pałacu sieniawskich ukrywano najcenniejsze obrazy z kolekcji Czartoryskich – „Damę z Łasiczką” Leonarda Da Vinci, „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta i „Portret Młodzieńca” Rafaela Santi – to właśnie w pomieszczeniach, które dziś służą za restauracje i winiarnię, w przeszłości skrywały się najcenniejsze dzieła sztuki w polskich zbiorach. W okresie wojennym dzieła wielokrotnie przenoszono, aby uchronić je przed grabieżą, niestety podczas licznych transportów zaginął obraz Rafaela – do dziś nie wiadomo gdzie podział się „Portret Młodzieńca”.

Wyśmienite jedzenie, które zaspokoi kubki smakowe najwybredniejszych smakoszy, przyjazny personel oraz niepowtarzalne, eleganckie wnętrza sprawiają, że wizyta w sieniawskiej restauracji będzie wspaniałym doświadczeniem dla odwiedzających Sieniawę turystów.